Mevzuat | Hesaplamalar | Formlar | SSS | Hayata Dair | İletişim | Hakkımda
 

Faaliyet Belgesi ile onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti, artık İnternet’ten çok daha kolay alınabilecek.


İTO, Belgelendirme Sürecini çok kolaylaştırdı

İstanbul Ticaret Odası’nın her iş günü ortalama 5 bin adet ürettiği Faaliyet Belgesi ile onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti, artık İnternet’ten çok daha kolay alınabilecek.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Bir iş gününde ürettiğimiz ortalama 5 bin belgeyi artık üyelerimize hiçbir formalite olmadan İnternet’ten verebileceğiz” dedi.

İSTANBUL Ticaret Odası’nın (İTO) her iş günü ortalama 5 bin adet ürettiği ve ihale başvurusu, banka kredisi ve vize müracaatı gibi resmi işlemlerde kullanılan Faaliyet Belgesi ile onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti, artık İnternet’ten çok daha kolay verilecek.
İTO üyeleri, Oda’ya kayıtlı olduklarını gösteren Faaliyet Belgesi ve yine firmanın güvenilirliğini ifade eden onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti’ni www.ito.org.tr adresinden elektronik imzalarını kullanarak temin edebilecekler. Söz konusu iki belgeyi almak için İTO Portal’a üye olma ve sözleşme imzalayıp Oda’ya gönderme şartı da kaldırıldı.
Faaliyet Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi Sureti talep eden firma yetkilisi, www.ito.org.tr adresine tıklayarak, online işlemler menüsünden belge başvurusu yapabilecek. Ödeme yapıldıktan sonra elektronik imzalı belge gün içinde talep eden kişi ve kuruma iletilecek.

DİĞER YENİLİKLER SIRADA

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, üye odaklı çalışma ilkesi gereği İstanbul Ticaret Odası’na üye 360 bin firmanın işlemlerini kolaylaştıracak her türlü yeniliği hayata geçirmeye çalıştıklarını dile getirdi.
İşlemleri kolaylaştırırken, İTO üyelerinin maliyetlerini de yasaların imkan verdiği çerçevede düşürmeye gayret ettiklerini belirten Çağlar, şunları söyledi: “Şirket kuruluş işlemlerinden aldığımız 130 liralık hizmet ücretini geçtiğimiz yıl Kasım ayında kaldırmıştık. Öte yandan, artık sadece zaman aşımına uğrayacak aidat borçlarıyla ilgili icra takibi yapıyoruz. Bunlardan da vekalet ücreti almıyoruz. Zaten işi bozulmuş, aidatını bile ödeyemeyen bir kişiden bir de üstüne vekalet ücretinin alınmasının doğru olmayacağını düşündük. Şimdi de üyelerimize Oda aidatı ile Faaliyet Belgesi, onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti gibi bazı belge ücretlerini kredi kartıyla ödeme imkanı sağladık. Yakında üyelerimizin işlemlerini kolaylaştıracak başka yenilikleri de devreye alacağız.”

* * *

7 ayda 700 bin belge

İbrahim Çağlar, İTO’ya bu yılın ilk 7 ayında 260 bin Faaliyet Belgesi ve 95 bin Ticaret Sicil Gazetesi Sureti başvurusu yapıldığını belirterek, “Üyelerimizin bu belgeler için ihtiyaç duydukları suretleri de hesaba katarsak geçtiğimiz 7 ayda 700 binden fazla Faaliyet Belgesi ve onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti ürettik. Bu da bir iş gününde ortalama 5 bin belge yapar. Her gün bu 5 bin belgeyi bundan böyle üyelerimize İnternet’ten artık hiçbir formalite olmadan verebileceğiz” dedi.

* * *

Onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti nedir?

Onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti’nde amaç, şirketlerin bünyelerinde yapılan adres, ortak, sermaye, meşgale gibi değişikliklerin üçüncü kişilere duyurulması. Değişikliğe yer verilen gazeteyi resmi işlemler için SGK, vergi dairesi, bankalar ve konsolosluklar gibi kurumlar talep edebiliyor.

* * *

Faaliyet Belgesi nedir?

Sicil Kayıt Sureti olarak da adlandırılan Oda Faaliyet Belgesi, çeşitli resmi-özel kurum ve kuruluşlara ibraz ediliyor. Faaliyet Belgesi’nin üzerinde firmanın ünvanı, iş konusu, sermayesi, Ticaret ve Oda sicil numarası ile kayıt tarihi belirtiliyor.
  • Bunları Unutmayın

    Tümünü Gör
  • E-BültenMevzuat | Hesaplamalar | Formlar | SSS | Hayata Dair | İletişim | Hakkımda
Sitemizde yer alan bilgiler belli bir konunun veya konuların çok geniş kapsamlı bir şekilde ele alınmasından ziyade genel çerçevede bilgi vermek ve yorum yapmak amacını taşımaktadır. Bu paylaşımlar ile amacımız muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda tavsiye veya hizmet sunmak değildir. Bilgileri kişisel finansal veya ticari kararlarınızda yegane dayanak olarak kullanmaktan ziyade, konusuna hakim profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir. Bu site ve içeriğindeki bilgiler, oldukları şekliyle sunulmaktadır; S.M. Mali Müşavir Burhan Eray bunlarla ilgili sarih veya zımni bir beyan ve garantide bulunmamaktadır. S.M. Mali Müşavir Burhan Eray, söz konusu site ve içeriğindeki bilgilerin hata içermediğine veya belirli performans ve kalite kriterlerini karşıladığına dair bir güvence vermemektedir. Site ve içeriğindeki bilgileri kullanımınız sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü risk tarafınıza aittir ve bu kullanımdan kaynaklanan her türlü zarara dair risk ve sorumluluk tamamen tarafınızca üstlenilmektedir. S.M. Mali Müşavir Burhan Eray, söz konusu kullanımdan dolayı, (ihmalkarlık kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere) sözleşmesel bir dava, kanun veya haksız fiilden doğan her türlü özel, dolaylı veya arızi zararlardan ve cezai tazminattan dolayı sorumlu tutulamaz.

© 2006-2012 Burhan Eray | Serbest Muhasebeci Mali Müşavir |