Mevzuat | Hesaplamalar | Formlar | SSS | Hayata Dair | İletişim | Hakkımda
 

Sadeleşmek ve Kendini Korumak..


 Sadeleşmek ve Kendini Korumak

Melih Arat

Her yılın başında o yıl öğrendiklerimi ay be ay yazmaya çalışıyorum. Yılbaşı her ne kadar Aralık sonunda gelse de, bence yıl okulların kapanmasıyla Haziran sonunda geliyor; Eylül 15'te okulların açılmasıyla birlikte başlıyor. Bu yıl benim öğrendiğim en önemli şey nedir diye sorarsanız; iç içe geçmiş iki şeyden söz ederim: Sadeleşmek ve kendini korumak. Yaşamımızda uygulandığı zaman müthiş etkileri olan iki araç.

 Sadeleştiğimiz zaman kendimizi koruyoruz; kendimizi koruduğumuz zaman sadeleşiyoruz. Öncelikli olarak eşyalardan sadeleşmek gerekiyor. Yaşamımızda kullanmadığımız o kadar çok eşya oluyor ki… Elbise dolapları, elbiseleri almıyor. Birçok insan, birkaç eşyasını çok severek giyiyor; diğerlerini giymiyor. Yılda bazen bir defa, bazen iki yılda bir defa. Sevmiyorsak, o eşyalardan sadeleşelim. İhtiyacı olanlara verelim. Böylece hem dolabımız rahatlar; hem de elbise seçeceğimiz zaman işimiz kolaylaşır. Üstelik yazlık kışlık yer değişimleri de daha az zaman alır. Televizyondan sadeleşmeyi başarırsanız, uyumak, okumak, düşünmek ve konuşmak için zamanınız oluyor.

 Araba sahibi olanlar, arabalarını park etmek, sigortalatmak, vergisini ödemek, bakım yaptırmak zorunda kalıyorlar. Halbuki araba sahibi olmayanların böyle bir derdi yok. Araba sahibi olmayın demiyorum elbette. Ama araba sahibi olacaksanız bile, lüks bir araba yerine daha mütevazi bir arabaya sahip olmak daha uygun olabilir.

 Evinde daha az eşyası olanlar taşınmak zorunda kalırsa rahatça taşınabilirler. Yemek yerken daha mütevazi tercihleri olanlar, daha az kilo alıyorlar. Tam teşekküllü bir sofra mı, yoksa bazen bir çorbadan ya da biraz meyveden ibaret bir tabak mı? Bir kebapçıya gidip bir çorba, bir lahmacun, bir kebap, bir salata ve üstüne de kadayıf yemek mi, yoksa bir lahmacun bir salata yiyip kalkmak mı? İkincisini tercih edenler, midelerine eziyet etmedikleri gibi, cüzdanlarını da dolu bırakacaklar. Aynı zamanda az yemek yemenin ödülü olarak, sindirim işi daha da kolay olacak; sindirimle uğraşmayan kafaya da uyku basmayacak; düşünmeye devam edecek.

Kendini korumadan hiç söz etmedim diye düşünebilirsiniz; ama aslında söz ettim. Daha az yemek yiyen bir insan aslında kendini, kendi sağlığını korumuyor mudur? Daha az eşyaya sahip olduğunuz zaman temizleme ihtiyacı da olmuyor; düzenleme ihtiyacı da… Sahip olmadığınız eşyalar aynı zamanda çalınamıyor da… Sonuç daha az stres.

 Sadeleşmeyle ilgili en önemli eylem de insanlarla ilgili. Çevremizdeki insanlardan da sadeleşmeliyiz. Özellikle kara delik olanlardan, enerji yutanlardan. Sürekli şikayet eden, eleştiren, tembellik yapan, olumsuz elektrik yayan insanlardan, arkadaşlardan da sadeleşmeliyiz. Özellikle bu insanlardan sadeleştiğimiz anda kendimizi, ruh ve beden sağlığımız korumuş oluyoruz.

 Kendi yapabilecekleri işler için bizden yardım isteyen insanlar var. Yardım etmek güzel bir şey; ama onlar kendileri yapabilecekse biz karışmamalıyız. Kendimizi ve zamanımızı korumalıyız. Başkalarının işlerinden sadeleşmek gibisi yok. Bize inanılmaz zaman veriyor.

 Sadeleşmek ve kendini korumak öyle güzel bir seçim ki, insana uyumak için zaman, gerçekten yapmak istediklerini yapmak için fırsat, daha uzun yaşamak için sağlık ve enerji veriyor.

 

  • Bunları Unutmayın

    Tümünü Gör
  • E-BültenMevzuat | Hesaplamalar | Formlar | SSS | Hayata Dair | İletişim | Hakkımda
Sitemizde yer alan bilgiler belli bir konunun veya konuların çok geniş kapsamlı bir şekilde ele alınmasından ziyade genel çerçevede bilgi vermek ve yorum yapmak amacını taşımaktadır. Bu paylaşımlar ile amacımız muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda tavsiye veya hizmet sunmak değildir. Bilgileri kişisel finansal veya ticari kararlarınızda yegane dayanak olarak kullanmaktan ziyade, konusuna hakim profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir. Bu site ve içeriğindeki bilgiler, oldukları şekliyle sunulmaktadır; S.M. Mali Müşavir Burhan Eray bunlarla ilgili sarih veya zımni bir beyan ve garantide bulunmamaktadır. S.M. Mali Müşavir Burhan Eray, söz konusu site ve içeriğindeki bilgilerin hata içermediğine veya belirli performans ve kalite kriterlerini karşıladığına dair bir güvence vermemektedir. Site ve içeriğindeki bilgileri kullanımınız sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü risk tarafınıza aittir ve bu kullanımdan kaynaklanan her türlü zarara dair risk ve sorumluluk tamamen tarafınızca üstlenilmektedir. S.M. Mali Müşavir Burhan Eray, söz konusu kullanımdan dolayı, (ihmalkarlık kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere) sözleşmesel bir dava, kanun veya haksız fiilden doğan her türlü özel, dolaylı veya arızi zararlardan ve cezai tazminattan dolayı sorumlu tutulamaz.

© 2006-2012 Burhan Eray | Serbest Muhasebeci Mali Müşavir |