Mevzuat | Hesaplamalar | Formlar | SSS | Hayata Dair | İletişim | Hakkımda
 

Hiçbir şey ''Başarı'' kadar başarısız olamaz.


HİÇBİR ŞEY ''BAŞARI'' KADAR BAŞARISIZ OLAMAZ.

Porto Riko'nun lider bankasının tepe yöneticisi Richard Carrion bana asla Unutamayacağım bir cümle söylemişti:

 ''Robin, hiçbir şey başarı kadar başarısız olamaz.''

Güçlü bir düşünce. Sizin, aynı zamanda şirketinizin en incinebilir olduğu  nokta en başarılı olduğunuz zamandır. Başarı rehaveti, verimsizliği en önemlisi kibri besler. Kişiler ve kurumlar büyük başarılar elde ettiklerinde, genellikle kendilerine sevdalanırlar. Yenilik peşinde koşmayı, sıkı çalışmayı, risk almayı bir yana bırakıp dinlenceye çekilirler. Onları başarıya taşıyan  etkenlere sadık kalmak  yerine, tüm enerjilerini elde ettikleri başarıyı korumak adına savunmaya geçerek tüketirler.  Bu fikri salon dolusu tepe yöneticisiyle paylaştığımda, her biri  başını sallayarak aynı fikirde olduğunu belirtir. İzin verinde size hayatımdan gerçek bir örnek vereyim:

Geçtiğimiz hafta sonu çocuklarımı en sevdiğimiz İtalyan lokantasına götürdüm. Burada yemekler çok lezzetlidir. İtalya dışındaki en iyi bresaola'yı yaparlar. Muhteşem bir makarna. İşimi bırakıp aşçı olmayı istetecek kadar harika köpüklü sütlü kahveler.

Ancak buranın servisi kötüdür. Kötü, kötü, kötü (tıpkı her yerde olduğu gibi). Neden?

Çünkü lokanta dolu. Bu kadar iyi iş yaptıklarından bazı şeyleri göz ardı ediyorlar. Gerisini tahmin edin. Bu onların sonunun başlangıcı....

Fotoğraf çekmeye bayılırım. Babam bana yaşam yolculuğumu fotoğraflarla kaydetmeyi öğretti. Bu nedenle genellikle yanımda küçük bir fotoğraf makinesi bulundururum. Garsonumuzdan çocuklarımla spagettilerimize yumulduğumuz sırada bir fotoğrafımızın çekilmesini rica ettim. Garson beni kısaca ''Zamanım yok!'' diye tersledi. İnanılmaz! Bir müşteriye 5 saniye ayıramayacak kadar meşgul. Yardımcı olmak için fazla yoğun. Biraz insanlık göstermek için fazla meşgul.

Sizin ve şirketinizin başarısı arttıkça daha alçak gönüllü olmalı ve kendinizi müşterilerinize adamalısınız…

''Hiçbir şey başarı kadar başarısız olamaz.''  Richard Carrion bunu anlamış. JetBlue' nun tepe yöneticisi David Neelman da şöyle gözlemlemiştir:

''Para kazanırken ve yükselirken özensiz olmaya meyillisinizdir.''

Ancak bazı tepe yöneticiler bu hataya düşmez. Sizin ve şirketinizin başarısı arttıkça daha alçakgönüllü olmalı ve kendinizi müşterinize adamalısınız. Oyunu daha hızlı oynamalısınız. Daha fazla değer katmalısınız. Çünkü sizi dağın zirvesine çıkaran şeyleri yapmayı kestiğiniz an, vadiden aşağıya kaymaya başladığınız andır.

                                                                                                                                                                                Robin Sharma

''Mükemmelliğin rehberi'' kitabından alınmadır. 
  • Bunları Unutmayın

    Tümünü Gör
  • E-BültenMevzuat | Hesaplamalar | Formlar | SSS | Hayata Dair | İletişim | Hakkımda
Sitemizde yer alan bilgiler belli bir konunun veya konuların çok geniş kapsamlı bir şekilde ele alınmasından ziyade genel çerçevede bilgi vermek ve yorum yapmak amacını taşımaktadır. Bu paylaşımlar ile amacımız muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda tavsiye veya hizmet sunmak değildir. Bilgileri kişisel finansal veya ticari kararlarınızda yegane dayanak olarak kullanmaktan ziyade, konusuna hakim profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir. Bu site ve içeriğindeki bilgiler, oldukları şekliyle sunulmaktadır; S.M. Mali Müşavir Burhan Eray bunlarla ilgili sarih veya zımni bir beyan ve garantide bulunmamaktadır. S.M. Mali Müşavir Burhan Eray, söz konusu site ve içeriğindeki bilgilerin hata içermediğine veya belirli performans ve kalite kriterlerini karşıladığına dair bir güvence vermemektedir. Site ve içeriğindeki bilgileri kullanımınız sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü risk tarafınıza aittir ve bu kullanımdan kaynaklanan her türlü zarara dair risk ve sorumluluk tamamen tarafınızca üstlenilmektedir. S.M. Mali Müşavir Burhan Eray, söz konusu kullanımdan dolayı, (ihmalkarlık kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere) sözleşmesel bir dava, kanun veya haksız fiilden doğan her türlü özel, dolaylı veya arızi zararlardan ve cezai tazminattan dolayı sorumlu tutulamaz.

© 2006-2012 Burhan Eray | Serbest Muhasebeci Mali Müşavir |